Jõutõstmise EMV 2013 tulemused

Eile, 30. märtsil, toimusid järjekordsed Eesti Meistrivõistlused jõutõstmises. Osales vaid 33 sportlast, kuid tase oli erakordselt tugev – seda eriti raskemate meeste seas.

Naistest oli absoluutselt parim kolmandat aastat järjest Marianna Bogdanova, kes sai kokku 382,5 kg ning püstitas kaalukategoorias -57 kg Eesti rekordi jõutõmbes – 172,5 kilo. Teise koha saavutas Laura Laan, kes püstitas kõige rohkem rekordeid kaalukategoorias -84 kg – 185 kg kükis, 107 kg lamades surumises ning 170 kg jõutõmbes. Tema kogusumma 462 kilo tähistab samuti uut Eesti rekordit. Rekordeid püstitasid ka TÜASK esindajad Anu Ellam (150 kg jõutõmme kategoorias -63 kg) ning Johanna Lepp (92,5 kg surumine kategoorias -72 kg).

Meeste kaalukategoorias -59 kg saavutas esimese koha Karl-Michael Valk. Kategoorias -74 kg võidutses Gunnar Kuusnõmm, püstitades Eesti rekordi lamades surumises (195 kg). Teiseks jäi Masters klassi sportlane Peep Päll, kelle jaoks oli see 100. jõutõstmise võistlus. Kaaluklassis -83 kg sai kuldmedali Aimar Kuusnõmm, tulles absoluudis 6.

Väga pingeliseks kujunes võitlus kategooria -93 kg meistritiitli eest kahe TÜ ASK sportlase Siim Sammalkivi ja Siim Raja vahel. Viimase tõmbekatsega edestas Siim Sammalkivi napilt oma klubikaaslast ja tuli Eesti meistriks tulemusega 757,5 kg.

Veel pingelisem oli heitlus kategoorias -105 kg Alex-Edward Rausi ja Rait Sagori vahel – lisaks kaalukategooria võidule oli kaalul ka absoluutse Eesti meistri tiitel. Kuni eelviimase tõmbekatseni ei olnud veel selge, kes tuleb võitjaks. Selleks, et Alexit edestada, pidi Rait jõutõmbes tellima absoluutse Eesti rekordi – 358 kg. Üllataval kombel fikseeris ta selle näiliselt kergelt ning tuligi võitjaks. Alex pidi seekord leppima teise kohaga.

Tõmberekord aga kauaks püsima ei jäänud. Kohe järgmisel katsel tõmbas Elar Kraav 360 kg, mis ongi nüüd ametlikult läbi aegade suurim üles tõmmatud raskus. Kaalukategoorias (-120 kg) pidi Elar aga leppima teise kohaga, sest esimeseks tuli hoopis Taavi Pehme, kes sai kokku rekordilised 945 kg, kuid vaatamata sellele edestas Elar Taavit Wilksi punktidega ning tuli absoluudis kolmandaks.

Kaalukategoorias 120+ kg tegi ajalugu Siim Rast, kes esimese eestlasena sai kokku üle 1000 kg! Siim kükkis 386 kg, mis on ametlikult suurim raskus, mida Eestis on keegi kükkinud. Lamades surumises sai ta kirja 280 kg ning jõutõmbes püstitas oma kaalukategooria (120+ kg) Eesti rekordi 335 kiloga. Kokku tuli seega 1001 kg. Absoluutkategoorias saavutas Siim 5. koha.