Intervjuu maailmameistriga

Kolme aasta eest hakkas juba lapsena eakaaslastest suurem olnud Siim Rast käima jõusaalis, et langetada kaalu. Aga läks vastupidi. Ootamatult avastas ta enda jaoks jõutõstmise. Kaalu on toonasega võrreldes pisut, jõudu aga kordades juurde tulnud.

Pääskülast pärit 22aastane Rast on alati olnud suur. Eakaaslastest kogukam. Ehk ka tugevam. Korvpalli ja jalgpalli sõpradega mängida talle meeldis, kuid kehalise kasvatuse õpetaja omaaegset soovitust kergejõustiku treeningule kuuli tõukama minna ta kuigi tõsiselt ei võtnud. Kuidagi lihtsalt juhtus nii, et elu esimesed 19 aastat Rast regulaarselt üheski trennis ei käinud.

Alles kolm aastat tagasi otsustas ta jõusaali kasuks. Kaal kippus kasvama üle 160 kilo, tarvis midagi ette võtta, mõtles 181 sentimeetri pikkune Rast. Aga läks teisiti…

Rekordid on mitmekordistunud

“Nägin jõusaalis üht suurt meest, kel oli seljas särk kirjaga “powerlifting”. Tekkis huvi: mis see on? Nii ma guugeldades jõutõstmise avastasin,” meenutab Rast, kuidas ühtäkki tekkis tahtmine suuri raskusi tõsta.

Kaalulangetamise asemel hakkas TTÜs soojusenergeetika eriala tudeeriv noormees koguma lihaseid ja jõudu. “Võrreldes algusega on mul kaalu kümmekond kilo juurde tulnud – ju on pekk lihasteks muutunud, see on aga raskem,” seletab Rast.

Varsti kuulis talendikast noormehest Eesti jõutõsteliidu president Kaido Leesmann ning kutsus ta Reval-Spordi klubisse enda käe alla harjutama. “Kindlasti oli see minu jaoks jackpot,” kiidab Rast juhendajat. “Tema treeningmetoodika ja mõttemaailm on mind kõvasti aidanud.”

Võrreldes elu esimese võistlusega, on edasiminek olnud röögatu. Rinnalt surus Rast algajana 100 kilo, mai lõpus Austrias üle 120kiloste juunioride hulgas maailmameistriks tulles aga 270! Kükk on hüpanud 130lt 375ni, jõutõmme 180lt 330le. Müstika!

Lisaks kükile on Rasti käes Eesti absoluutne rekord ka kolmevõistluses – 970 kilo. Leesmann on veendunud, et õpilane nihutab lähiajal margi maagilise ühe tonnini.

Kas röövib õpetaja rekordi?

Täiskasvanute maailmarekordini on sealt veel minna tükk maad. See on 1180 kilo. Rast ei luba seda üle lüüa. Küll aga tahab ta väikeste sammudega sellele lähemale liikuda. Lühikese karjääri jooksul vigastusi vältinud jõujuurikas käib siiski ühe veksli välja: “Tahaks meeste seas ka maailmameistriks tulla. Kolmevõistluses.”

Rinnalt surumises on Eesti absoluutse rekordi omanik veel Leesmann. Kuid ta usub ja loodab, et õpilane lööb ta tulemuse 282,5 kg varsti üle. “See on aja küsimus. Siim on ikkagi noor ja arenev sportlane. Lisaks on tal selle võrra kergem, et ta ei pea kaalu jälgima,” seletab kuni 120kiloste hulgas võistlev Leesmann.

Rast pole sugugi nii kindel, et ta prestiižse tippmargi niipea enda nimele võtab. “Midagi ei anta kergelt. Usun, et Kaido teeb 300 kilo enne mind ära. Omavaheline konkurents innustab meid mõlemat, mul on, keda püüda,” tõdeb ta.

Loo autor: Märt Roosna

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga