Gert Koovit tõestab veganluse mõju, tuues Euroopa meistrivõistlustelt kulla

Laupäeval, 8. juulil oli taas eestlastel end ekraanide ette sättida ning valmistuda Gert Koovitile kaasa elamiseks. Tänavu 50-aastaseks saav Koovit kindlustas M2 vanuseklassi 120+kg meeste arvestuses kogusumma võidu 850kg-ga, võites sealjuures nii lamades surumise (275kg) kui ka jõutõmbe (282.5kg) kuldmedalid ning küki (292.5kg) pronksmedali. Lisaks enda kategooria arvestusele tuli Gert Koovit ka M2 vanuseklassi absoluutarvestuse kolmandale kohale. Gert oli meeleldi nõus jagama ka enda kogemust ettevalmistusega, võistlusjärgseid emotsioone ja soovitusi.

“Olen sellest unistanud vast 15 aastat ja selle nimel aktiivselt tööd teinud viimased 10 aastat,” tunnistab Koovit. “Kui Kaido Leesmann 2 aastat tagasi ütles, et kui jõuad M2 kategooriasse, on see aeg, millal võtame Euroopa meistritiitli ära, tundus see võimatu. Lubasin endale aga, et annan endast kõik, mis selleks vaja on.”

Veganlus on viinud sihile

Koovit, kes on valinud enda jaoks veganluse tee ning ta usub kindlalt, et tänu veganlusele on ta võimeline seisma siin, tiitliga. Koovit rõhutab, et jõutõstmine äärmiselt kurnav spordiala, mis paneb suure surve kehale, eriti liigestele, siseorganitele ning kõrgele kehakaalule, mis omakorda suurendab vererõhku. Tema toitumisvalikud on aidanud tal kiiremini taastuda treeningutest ja vigastustest.

Koovit tunnistab, et veganiks hakkamine ei olnud lihtne ning esialgne üleminek tavatoidult vegan toidule oli raske ning nõudis aega, et leida oma söögirütm. Õnneks oli tema naine juba üle 10 aasta vegan ja omab personaaltreeneri pabereid, seega oli ta suureks abiks kogu teadmiste ja kogemustega. Ta aitas Koovitil kohandada tema jaoks kuulsa vertikaalse dieedi ning sellel toitumisviisil püsimine on olnud edukas. Kui toitumine oli paigas, märkas Koovit, et treeningud muutusid lihtsamaks.

“Kuna taimetoit käib kehast läbi kiiresti, peab sööma tihti. See omakorda tagab, et lihased saavad kogu aeg uut energiat peale. Mis omakorda on kiirema taastumise aluseks,” selgitab Koovit. Ta mõistab, et vegan toitumine nõuab distsipliini ja tähelepanu, kuid tema kogemus näitab, et see võib olla sportlasele suureks eeliseks, eriti taastumise kiiruse osas. “Peale veganiks üle minekut ja ülemineku aja üle elamist hakkasid tulemused tulema. Olin ennem seda pikalt hädas põlvedega ja seepärast ei saanud korralikult küki ja tõmbe trenni teha. Lisaks on meil peres probleeme kõrge vererõhuga, veganlus aitas ka sellega. Minu jaoks oli see ainukene lahendus võistlusporti jäämiseks.”

Ettevalmistus oli detailselt läbi mõeldud

Gert Kooviti võistlusettevalmistus ja kohanemine võistlusoludega olid täis väljakutseid ja põnevaid hetki. Tema eesmärk Euroopa meistrivõistlustel oli mitte võtta riske ning teha kõik endast olenev, et koju tuua kuldmedal. Koovit selgitab: “Sellest hetkest alates, kui sai otsustatud et võistlen, panin ennast uskuma et see on võimalik ja teen ära.”

Võistlustel tekkisid Koovitil mitmed väljakutsed, mida ta suutis edukalt ületada. Ta teadis, et kükk on tema konkurentidest kõige nõrgem ala, kuid otsustas siiski minna nii kõrgele kui võimalik, jättes midagi varuks surumise jaoks. “Minu jaoks oli see siiski väga hea tulemus – kükkisin kevadel vaid 280. Võib-olla oleks 300 ära kükkinud aga otsustasime jätta varu surumise jaoks” räägib ta. Koovit tundis ka muret, et surumise katse võib ebaõnnestuda, kuid tänu treenerite ja tiimitööle suutis ta sellest hirmust üle saada ning saavutada suurepäraseid tulemusi.

Ta tunnustab treener Kaido Leesmanni toetust: “Kõik on vist nõus, et paremat tagalat ei saa olla kui Kaido särki selga aitab?” Esimese õnnestunud surumise järel teadis Koovit, et meistritiitel on käeulatuses ning dikteeris võistluste tempo. Viimane jõutõmme oli tema jaoks puhas rõõm.

Koovit hindab oma saavutusi Euroopa meistrivõistlustel kõrgelt ning peab neid erilisteks võrreldes varasemate võistlustega. Ta tunnistab, et alguses ei uskunud, et suudab võita, kuid seekord oli teisiti. Koovit rõhutab tähtsust, et psüühika ja toitumine oleksid paigas ning usaldas enda võimeid täielikult: “Kujutasin ette kõiki edukalt tehtuid katseid. Teadsin kui kaua mul soojenduseks aega läheb vaja, milliseid soojendusraskuseid ma kasutan. Lõin oma maailma, kus asjad käisid täpselt nii, et võit oleks minu. Tuli appi võtta kogu kogemuste baas ja teadmised mida aastate jooksul omandanud olen. Pikk koostöö  koos Kaido Leesmanniga,  abi Dave Bulldog Beattie ja  ka Siim Rastilt tuli väga abiks.”

Tulevik on igaühe enda kätes

Gert Koovit on tõestanud oma pühendumust ja saavutas seeläbi suurepäraseid tulemusi Euroopa meistrivõistlustel. Tema tulevikuplaanid jõutõstmises on ambitsioonikad – ta soovib püsida Euroopa parimate tõstjate hulgas seni, kuni naudib seda imelist spordiala. Ta väljendab oma entusiasmi öeldes: “Tuleviku plaanid on püsida euroopa parimate tõstjate hulgas nii kaua kuniks seda naudin. Kindlasti palju huvitavat on veel juurde tulemas!”

Koovit soovib jagada noortele sportlastele olulisi nõuandeid nende rahvusvahelise sportlaskarjääri alustamiseks. Ta rõhutab kannatlikkuse tähtsust ning vajadust alustada vundamendist ning pöörata erilist tähelepanu tehnikale. Koovit toonitab: “Peamine – kannatus. Alusta vundamendist. Tehnika korda. Korras tehnika tähendab spordi pikaealisust.” Ta mõistab, et jõutõstmine nõuab aega ja järjepidevust ning mida kauem sportlane suudab selles mängus püsida, seda paremaks ta saab.

Teiseks soovitab Koovit noortel sportlastel ümbritseda end positiivse keskkonnaga, kus treeningkaaslased toetavad ja mõistavad. Ta mõistab sellise keskkonna tähtsust ning ütleb: “Ümbritse ennast positiivse keskkonnaga. Treeningu kaaslased kes toetavad ja mõistavad.” Positiivne keskkond aitab motiveerida ja innustada noort sportlast ning võimaldab neil tõsta oma sportlikku taset.

Viimaseks nõuandeks noortele sportlastele on mitte häbeneda abi palumast. Koovit toonitab Eestis saadaval olevate maailma tasemel treenerite tähtsust ja julgustab noori neilt tuge ja juhendamist otsima. Ta ütleb: “Ära häbene abi palumast. Meil on Eestis olemas maailma tasemel treenerid.”

Gert Kooviti inspireeriv lugu jõutõstmises ning tema väärtuslikud nõuanded noortele sportlastele on tõeliseks motivatsiooniks ja teejuhiks. Kooviti pühendumus, järjepidevus ja usk endasse on omadused, mida noored sportlased saavad tema eeskujust õppida. Ta julgustab noori jätkama oma unistuste poole ning usaldama protsessi, arendama oma tehnikat ning looma toetava keskkonna. Gert Koovit tõstab esile, et jõutõstmise teekond on pikk, kuid püsivus ja edasiliikumine viivad suuremate saavutusteni.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga