Mihkel Laurits: “Ainult jõust ei piisa!”

5. juulil -105 kg meeste kategoorias, säras Laurits taaskord M4 vanuseklassi Euroopa meistrivõistlustel! Lisaks kogusumma kuldmedalile tõi ta koju ka kõigi kolme võistlusala – küki, lamades surumise ja jõutõmbe – kuldmedalid. Kuigi selles kategoorias teisi võistlejaid polnud, ei lasknud Laurits motivatsioonil raugeda.

Pärast võistlust jagas Laurits oma emotsioone: “See oli küll lühike, kuid äärmiselt väsitav ettevõtmine, kestes täpselt kolm ööpäeva. Kogesin hetki, kus tuntud paigad olid täielikult  muutunud ja rahatähed taskus väärtusetuks muutunud.” Ei lühike ettevalmistus ega üksinda hakkamasaamine Lauritsa tuju ege võistlust ära ei suutnud nullida.

Võistlustulemused läbi valude

Enne Euroopa meistrivõistlusi oli Lauritsal vaid napilt aega ettevalmistuseks. Ta tunnistab: “Küki ja jõutõmbe jaoks oli minu ettevalmistus peaaegu olematu. Peale Eesti meistrivõistlusi aprillis jõudsin vaid mõne treeninguni.” Ometi tundis ta end valmis võistluseks ning võttis vastu väljakutse.

Üksi võistlemine on alati keeruline ja Laurits ei olnud erand. Euroopa meistrivõistluste kogemus oli talle rikastav ja täis erinevaid väljakutseid. Ta jagab: “Taaskord pidin üksinda hakkama saama, mis teeb võistlemise väga raskeks, sest pead korraga tegema mitmeid tegevusi.” Laurits oli nulliringi lävel, kuna ta otsustas pärast esimest kükki loobuda järgmistest, kuid siis ta märkas, et esimene kükk polnudki ära loetud. “Kas 8. kord oma rumalusest? See ei saa ju tõsi olla… Palusin veel ühe võimaluse, sain selle ja teostasin.”

Lamades surumises jõudis Laurits 105 kg lõpptulemuseni, jõutõmbes 185 kg. Ta selgitab oma raskuste valikut: “Lamades surumise teisel katsel proovisin Eesti rekordit (140 kg) ületada, kuid jäi vaid grammike puudu, et seda fikseerida. Jõutõmbes läksin turvaliselt 170 kg, siis ka 185 kg, kuid plaanitud 200 kg jäi puusavalu tõttu saavutamata.”

Valu ja väljakutsete kiuste suutis Laurits säilitada keskendumise ja saavutada parima võimaliku tulemuse. “Võin uhkusega öelda, et sain kuldmedali kogusummas ning alakullad teistes alades. Lisaks sellele külastasin taas ilusat Pilsenit ja jätan hüvasti oma sõpradega. See oli ka minu reisi peamiseks mõtteks!”

Ainult jõust ei piisa

Mihkel Laurits jagab jõutõstmise olulisi õppetunde, mida ta ise on kogenud. Ta rõhutab: “Minu jaoks on kõige olulisem õppetund olnud mõista, et tervis ja heaolu on elus suurim väärtus. Ainult tervena saame treenida ja olla noortele eeskujuks.” Ta teadvustab, et tugeva füüsilise vormi loomine nõuab aastatepikkust rasket tööd ja pühendumust ning see tasub end ära isegi siis, kui treeningkoormus väheneb: “Kui oled pikaaegse ränkraske tööga saavutanud tugeva füüsilise baasi, siis see hoiab sind elu lõpuni vormis, isegi kui treenid poole väiksema koormusega.”

Lisaks on Mihkel Laurits mõistnud, et jõutõstmise edu ei sõltu ainult lihasjõust. “Peame mõistma, et tulemus ei sõltu ainult meie lihaste võimsusest, vaid ka tahtejõust ja vaimsusest.” Ta rõhutab, et meie tervis algab meie mõtlemisest ja tehtud valikutest ning liikumine on vananemisega seoses äärmiselt oluline: “Meie tervis algab meie mõtlemisest ja sellest tulenevatest valikutest. Kui tervel inimesel on tahe elada, siis peab ta liikuma ja oma keha ning ajurakke aktiivselt liigutama. Inimesed, kes loobuvad liikumisest, vananevad kiiremini kui need, kes jäävad aktiivseks.”

Mihkel Laurits on elav tõestus sellest, et jõutõstmine mitte ainult ei arenda füüsilist tugevust, vaid mõjutab ka üldist tervist ja heaolu. Ta julgustab inimesi olema aktiivsed, liikuma ja pidevalt end proovile panema, sest see on võti pikema ja tervislikuma elu saavutamiseks. Tema enda kogemused ja õppetunnid on inspiratsiooniks neile, kes soovivad alustada jõutõstmisega või oma võimeid selles valdkonnas arendada.

Tulevik on noorte teha

Mõeldes tulevikule, jagab Mihkel Laurits oma mõtteid: “Koos Heinoga oleme selle aastatuhande jooksul jõutõstmisele pühendunud ning nüüd on aeg tagasi tõmbuda. 2023. aastal asutati MTÜ Märjamaa Power, mis koondab 16 aktiivselt treenivat noort! See on kindel garantii meie spordiala tuleviku jaoks.”

Mihkel Laurits tähistab sel aastal oma 80. Sünnipäeva. Ta on tõeline eeskuju Eesti jõutõstmises ning on näidanud, et kirg, pühendumus ja tahtejõud viivad suurepäraste tulemusteni. Tema kogemused ja nõuanded inspireerivad noori järgima oma unistusi ja seadma kõrgeid eesmärke. Mihkel Laurits jätkab oma jõutõstmise teekonda, samal ajal innustades ja juhendades noori sportlasi. Tema saavutused ja panus Eesti jõutõstmises on hindamatu väärtusega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga